Szczepienie przeciw grypie

Grypa - informacje podstawowe

Grypa to choroba, którą możesz się zarazić drogą kropelkową. Wywoływana jest przez wirusy. Dlatego też grypa przenoszona jest z jednej osoby na drugą. Grypa często utożsamiana jest z przeziębieniem. Jest to błąd ponieważ konsekwencje grypy mogą być o wiele bardziej poważne niż następstwa przeziębienia. Nie należy lekceważyć grypy. Co oznacza to, że grypa przenoszona jest drogą kropelkową? Jest to sytuacja w jakiej osoba, która już choruje podczas gdy kicha czy kaszle wydala mikroskopijne krople śliny, w której znajduje się wirus. Następnie one mogą przenikać do organizmów innych osób i w ten właśnie sposób następuje zarażenie.

Inny sposób w jaki grypa może się rozprzestrzeniać, to kontakt bezpośredni z osobą zarażoną. Osoba chora dotyka swoich ust czy też nosa a następnie dotyka osoby zdrowej i w ten sposób przeniesiony zostaje na nią wirus. Z kolei osoba jeszcze zdrowa przenosi wirusa w okolice swoich ust czy też nosa i w taki sposób dochodzi do zarażenia.

Grypa się rozprzestrzenia. Możesz się tu zastanowić jak długo nosiciel wirusa jest jego „źródłem”? Otóż człowiek, którego zaatakowała grypa zaraża innych nawet na kilka dni przed tym zanim pojawią się jakiekolwiek objawy choroby. Także po tym kiedy grypa wywoła pierwsze objawy, chory zaraża jeszcze przez około 4 dni. Co powinieneś zrobić aby nie zarażać innych? Przede wszystkim należy przebywać w oddzielnym pomieszczeniu. Starać się nie kichać ani nie kaszleć w obecności innych osób. Należy także bardzo często myć ręce, aby nie przenosić wirusa grypy. Reasumując powinieneś pamiętać, że grypa to groźna choroba, która przenosi się drogą kropelkową.